Ebben a fejezetben egy kis összefoglalót szeretnék írni nektek az alapvető- és kicsit profibb rajzeszközökről.
Amikor rajzolni kezdtem ez volt az a téma amiben egyátalán nem tudtam eligazodni. A ceruza csak ceruza volt. Ezenkívül talán még a tollat meg a festéket ismertem. Nem is tulajdonítottam neki nagy jelentőséget. Végül is nem ez határozza meg egy rajz értékét. Ahogy fejlődtem persze rájöttem, hogy ez egyátalán nem így van. Nem mindegy, hogy mivel rajzolunk. Igenis adni kell a minőségre és vannak bizonyos dolgok, ami nélkül még a legjobb rajz is csak maszat lesz. Persze nem feltétlen csúcsminőségű, drága dolgokra gondolok.
1. Grafit:
Na igen. Ez a legfontosabb felszerelés. Fontos, hogy jó minőségű legyen. Lehetőleg olyat válassz, ami kényelmes fogású, jól radírozható.
A gafitokat keménységük szerint csoportokba sorolják. A legkeményebb a H és ennek a külömböző változatai (ezekkel nem igazán lehet rajzolni) , aztán és a HB. A legpuhábbak a B-s ceruzák (B, 2B, 4B, 8B).
Márka szerint Fabel Castel, Maped, vagy Stabilo az, amit ajánlani tudok.
2. Színes
A színes ceruzák gyönyörűek és elengedhetetlenek, ahhoz, hogy szép képeket tudjunk csinálni. Nem feltétlen kell a szivárvány összes színét beszereznünk. Ha több rétegben színezünk magyon jól keverhetjük a színeket. Inkább egy kisebb készletet ajánlok. Ha nem elég darabonként ki lehet egészítgetni.
Itt is elég jók a stabilo ceruzák. A legjobb szerintem itt is a Fabel Castel. Azért az utóbbi drágább is.
3. Papír és rajztábla
Nem mindegy, hogy milyen papírt használunk. Firkálgatni, gyakorolni elég a sima papír, de ha komolyabb képet akarunk készíteni mindenképpen rajzlapot használjunk. Ez jóval tartósabb. Festéshez, akvarellhez, olapasztellhez lehet kapni egész komoly rajzlapot. Bármilyen papírboltban megtalálható tömbökben.
A rajztábla ia ajánlott, ha nem asztalon, sima felületen rajzolunk. Érdemes több lapot rácsatolni, így puhább lesz a felület.
4. Szén
Legtöbbször rúd alakjában kapható, de vannak olyanok, amik ceruzához hasonlítanak. Az utóbbi talán azért jobb, mert nem maszatol annyira. A szén nagyon jó árnyékoláshoz. Remekül el lehet satírozni. Általában fekete, de lehet barnát is kapni.
Satírozáshoz használhatjuk az ujjunkat, egy zsepit, vagy papítceruzát, ami tulajdonképpen egy préselt papírból lévő ceruza. Nagyon jó,ha kisebb helyeken akarunk satírozni.
5. Tollak
Egy sima kék tollal is lehet szépeket rajzolni, de alapetően nem erre van kitalálva. Néhány stílushoz kifejezetten jól áll. Én mindenesetre nem sorolnám az alapvető rajzezközök közé.
6. Filctoll
Sok színben és vastagságban megtalálhatók. Leginkább feketét érdemes beszerezni. Nagyon jól ki lehet vele emelni a fontos vonalakat. A többi szín is vidám hatást kelthet. Lehet tű-, vagy vastag hegyű, vágott, vagy gömbölyű, alkoholos, színes, fekete vagy ecsettoll.
7. Pasztellkréta
Nagyon hasonlít a zsírkrétához, de az állaga sokkal krémesebb. Szinte minden színben megtalálható. Gyönyör hatása van. Olyan , mint egy átmenet a festék és a ceruza között. Érdemes speciális papírra rajzolni vele. Miután kész, hajlakkal fixáljuk!